Район: Кременецький район
Місто: Ланівці
Населення: 8547 осіб
Щільність населення: 580 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 47400
Телефонний код: +380 3549
Координати: 49°51'57″ пн. ш. 26°05'00″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 254 м.
Площа: 14.74 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Горинь, р. Жирак, р. Жердь
Рік заснування: 1444 р.
Міська рада
Ланівці – місто та районний центр Тернопільської області. Засноване воно 1444 р. Ланівці – одне з наймолодших міст України, міський статус йому надано 17 травня 2001 р.
Назву міста пояснює романтична і дуже трагічна водночас історія. Раніше на тутешніх землях жив хлопець на ім’я Лан (Лань) і був він закоханий в місцеву красуню Оленку. Однак мати дівчини була проти шлюбу з Ланом. Її небажання було настілки сильним, що вона наказала своїй служниці отруїти обох закоханих. На місці, де померли наречені виросла пшениця, а от матір дівчини люди прив’язали до хвоста коня і так пустили. З іншого боку назва міста могла з’явитися і в набагато простіший спосіб. Так, перші поселенці могли вирубати ліс і на лану, що утворився закласти селище. Оскільки Ланівці виникли в часи Середньовіччя, то й назва могла утворитися від слова лан – міра довжина, яка побутувала в той час на Україні та в Речі Посполитій.
Ще задовго до появи Ланівців на цій території вже існувало людське життя. Археологами було відкрито поселення часів Трипілля та бронзового віку. Зараз ці знахідки перебувають у Львівському історичному музеї.
Перші згадки про Ланівці пов’язані з наданням земель польським королем Казимиром Ягеллончиком Паньку Єловицькому. Довголітніми власниками Ланівців були Єловицькі, пізніше містечком володіли Вишневецькі, Мнішки та Ржевуські. За перших дідичів тут побудували мурований замок. В 1545 р. поселення отримало міські права, що пришвидшило його розвиток.
Своє значення Ланівці втратили за часів Російської Імперії. Тоді це був волосний центр, хоча й в містечку діяло декілька підприємств та храмів. Ланівці дуже постраждали під час Першої світової війни.
В міжвоєнний період містечко було в складі Речі Посполитої. Життя тодішніх Ланівців мало чим відрізнялося від життя інших перефирійних містечок Волині. Тут мала розвиток дрібна торгівля, працювали невеликі підприємства, де були задіяні по декілька робітників. В містечку діяли осередки провідних українських культурно-освітніх товариств: «Просвіти», «Рідної школи», «Союзу українок» та інших.
Від 1940 р. і після визволення України від німецько-фашистської окупації і дотепер Ланівці – районний центр Тернопільської області. Події Другої світової війни в житті містечка були дуже трагічними. В околицях Ланівців розстріляли 3500 євреїв. На цьому місці встановлено пам’ятний знак.
В 1956-2001 рр. Ланівці мали статус селища міського типу. За радянських часів в селищі організовані підприємства, характерні для малих містечок України. Тут працювали: цукровий завод, фабрика гумових іграшок та промкомбінат.
Про архітектурні пам’ятки Ланівців мало що відомо широкому загалу, тим не менше тут є цікаві будівлі. Насамперед це - церква Покрови Пресвятої Богородиці. Зведено її ще 1866 р. Раніше в містечку проживали поляки, існував костел. Від колишньої римо-католицької святині лишились лише руїни.
Ще досі у Ланівцях можна прослідкувати сліди існування тут замку. Від колишньої твердині збереглися лише рови і вали. Замок був побудований 1568 р. Савою Єловицьким. Неодноразово він зазнавав нападів татар, штурмували його також козаки Богдана Хмельницького.
Відомою у Ланівцях є родина Дідииків. З неї походить львівська оперна співачка Тамара Дідик. Після закінчення Львівської консерваторії в 1960 р. Тамара Софронівна назавжди пов’язала своє життя і творчу кар’єру з цим містом. Тамара Дідик в 1960-1993 рр. працювала солісткою Львівського оперного театру, брала участь в гастролях по багатьох країнах Європи.