Сайт міста Моршин
Місто: Моршин
Населення: 4963 осіб
Щільність населення: 248 осіб/кв. км.
Поштовий індекс: 82482
Телефонний код: +380 3260
Координати: 49°09'13″ пн. ш. 23°52'11″ сх. д.
Висота над рівнем моря: 340 м.
Площа: 20 кв. км.
Річка, озеро (море): р. Бережниця
Рік заснування: 1482 р.
День міста: 16 червня (2024 р.)
Міська рада
Моршин – одне з курортних містечок Львівщини. В історичних джерелах, дотичних Моршина часто фігурує ім’я Петра Морштина. Ймовірно він був засновником поселення і в честь нього воно отримало свою назву. Відомий краєзнавець Львівщини Василь Лаба висловив гіпотезу про походження найменування містечка від румунського слова «мурса», що означає медовий напій. Серед місцевих жителів побутує думка про німецькомовне походження назви Моршина, що перекладається як «красиве болото».
Перша, виявлена дотепер згадка про містечко датується 1482 р. Моршином і довколишніми селами тоді володів руський шляхтич Юрій Нагваздан. Незважаючи на те, що це було дрібне сільце з 12 дворів, вже тоді в ньому існувало кілька соляних жуп.
Солеварний промисел в містечку вирішили розвинути його власники, магнати Бранецькі. Для цього вони викопали 5 соляних колодязів. Однак моршинська сіль гірчила і не могла конкурувати з якісним товаром Борислава, Дрогобича чи інших міст. Це було пов’язано з тим, що сіль містилася не в звичайній, а в мінеральній воді.
На початку ХІХ ст. моршинські води набули слави як лікувальні. Місцеві жителі помітили, що вони вельми помічні при недугах шлунка і органів травлення. Завдяки залізничній колії із Стрия до Станіславова, що пролягла містечком у 1875 р. сюди змогли приїздити туристи. Наступного року Моршин купує Боніфацій Штіллер, німець за походженням. Підприємливий ділок вирішив перетворити забите село в курорт світової величі і слави. Для цього він провів масштабну рекламну кампанію із зазначенням, що відкриває курорт для лікування хворих на сухоти.
Після смерті фундаторів санаторію, ним володів лікар Олександр Медвей, право добування і продажу мінеральних вод отримав львівський аптекар Пєпес. В честь подружжя Штіллерів два джерела було названо їхніми іменами – «Боніфацій» і «Магдалина». Вже в цей Моршин набуває статусу європейської здравниці. Його називають «галицьким Карсбладом». Про популярність тутешньої мінеральної води красномовно свідчить той факт, що її експортували до Англії, Румунії, Австрії і навіть до США.
Моршин постраждав під час Першої світової війни. Декілька санаторних комплексів в селищі зазнали руйнувань. В курортній установі «Під якорем» містився польовий шпиталь.
Розбудова санаторної інфраструктури продовжувалася за польських часів. Тоді були збудовані грязелікарня і водолікарня, встановлено знаменитий «грибок» над бюветом. Ряд установ тут побудували свої санаторії.
За радянських часів усі приватні пансіонати було перетворено на державні санаторії. На початку 50-х рр. таких було 9. В 1948 р. Моршин отримав статус селища міського типу.
Теперішній Моршин – відомий курорт. Мінеральна вода з тутешніх джерел добре підходить для лікування захворювань кишково-шлункового тракту та при порушенні обміну речовин. Найвідоміші санаторії курорту: «Мармуровий палац», «Лаванда». «Черемош», «Перлина Прикарпаття» та інші. Тут може водночас лікуватися до 5000 пацієнтів.
Містечко Моршин – місце народження відомого дослідника палацових резиденцій Романа Афтанази. В 40-х рр. він працював в Оссолінеумі (Львів), зазнав арешту та переслідування з боку КДБ СРСР. З 1988 по 1993 рр. виходила його фундаментальна праця, що має колосальне значення для історії Польщі, України, Білорусії та Литви «Історія резиденцій на давніх кресах Речі Посполитої» в 11 її томах. В праці подано описи понад 1500 магнатських резиденцій, її проілюстровано 6853 світлинами.