Пам'ятник корабелам і флотоводцям
26 липня 2012 14:04 | Миколаїв, Миколаївська область10 січня 1978 ЦК Компартії України і Рада Міністрів УРСР прийняли постанову про спорудження в Миколаєві обеліска на честь доблесної праці корабелів.
Після проведеного республіканського конкурсу один із чотирьох варіантів проекту, які визначили кращими, було розглянуто 4 червня 1981 колегією Міністерства культури і комітетом Держбуду УРСР. Ці урядові організації рекомендували для подальшої роботи зі спорудження пам'ятника проект авторської групи у складі скульпторів Б.Н. Лисенко, В.А. Чепелик, архітекторів Н.І. Кислого, В.П. Скульського з м. Києва.
Далі на довгі шість років про пам'ятник наче забули. Нагадала вже сама громадськість. Зі сторінок газети «Южная правда» від 21 квітня 1987 р. група однодумців на чолі з депутатом Верховної Ради СРСР П. Борисовим написала лист в редакцію, в якому говорила про необхідність створення монумента трудової слави корабелів і відкрито запитувала: коли ж він буде споруджений? Тему підхопили заступник голови правління Миколаївської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури В. Олійник та архітектор, член правління цієї ж організації Ю. Новосьолов.
22 вересня 1988 постановою «Про затвердження проекту пам'ятника корабелам і флотоводцям в м. Миколаєві» Рада Міністрів Української РСР затвердила представлений Міністерством культури УРСР і Держбудом УРСР проект пам'ятника і дозволила Миколаївському облвиконкому витрати на його спорудження суму у 473,58 тис. руб.
У червні 1989 р. макет пам'ятника був виставлений на загальний огляд у Палаці культури і техніки «Чорноморського суднобудівного заводу», а пізніше - в музеї суднобудування і флоту.
24 вересня 1989 р. пам'ятник був урочисто відкритий на перетині пр. Леніна та вул. Радянської. Ансамбль представляє собою круглу форму у вигляді земної кулі, навколо якого височіють триметрові фігури флотоводців, робітників-суднобудівників Миколаївських верфей. Пам'ятник обрамляла напис: «корабелам і флотоводцям у відзначенні двовікової праці Миколаївських суднобудівників: 1789-1989 рр.»